Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da strože preventivne mere, među kojima i ograničenje rada ugostiteljskih objekata, ostaju na snazi do daljeg.
Kisić Tepavčević je, na konferenciji za novinare Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva Republike Srbije od zarazne bolesti COVID-19, rekla da mere donete prošlog meseca, kako bi se sprečilo širenje koronavirusa, imaju efekta.
Govoreći o starosti pacijenata na respiratorima, ona je navela da se poslednjih nedelja beleži pomeranje uzrasne grupe ka starijim osobama, pri čemu se pokazuje ono na šta su lekari ukazivali – ukoliko stariji obole, po pravilu je veća verovatnoća za komplikacije i mehaničku ventilaciju.
Prema njenim rečima, među umrlima u ovom momentu najviše je starijih osoba, a u ustanovama socijalne zaštite registrovan je određeni broj obolelih, među korisnicima i zaposlenima i taj broj je nešto manji nego u prvom talasu.
To su ustanove gde se najstrože primenjuju preventivne mere. Poučeni iskustvom iz Niša o tome šta može da se desi ako virus uđe u domove za stare – da se rapidno širi, da je velika verovatnoća teških kliničkih slika i smrtnosti, svi moramo da učinimo sve da sačuvamo najstarije, rekla je ona.
Kisić Tepavčević je prenela da je trenutno u bolnicama zbrinuto 3.430 pacijenata, a na bolničkom lečenju je i 11 dece.
U KBC „Dragiša Mišović“ je, kako je istakla, zbrinuto osmoro dece, na pedijatriji u KC Niš jedno dete i u Šapcu dvoje, a na Ginekološkoj klinici u Beogradu nalaze se i četiri trudnice koje su bile pozitivne na koronavirus.
Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ je ukazala na to da je najveći broj obolelih i dalje u Beogradu i Novom Sadu, dok se u Subotici beleži blago povećanje broja obolelih u odnosu na prethodne dane.
Epidemiološka situacija, osim smanjenja broja slučaja, jasno pokazuje tendenciju broja obolelih u celoj zemlji, a brojni gradovi i opštine nemaju novoobolelih. Smanjen je pritisak na zdravstvene ustanove, 280 osoba u poslednja 24 sata je hospitalizovano, a otpuštene su 483 osobe, rekla je Kisić Tepavčević.
Ona je, takođe, napomenula i da su na području Požarevca 94 osobe u ustanovama socijalne zaštite obolele, od čega 11 zaposlenih i oni ne dolaze na posao.
Izvor: Vlada Srbije